Zaloguj się    Forum    Szukaj    FAQ

Siatka DSG » Siatkówka
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Definicje
 Post Zamieszczono: 03 sty 2012, 20:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 gru 2011, 12:18
Posty: 11
Kontrolowana strefa zawodów - jest to korytarz wokół boiska i wolnej strefy, aż do wewnętrznych przeszkód lub wytyczonego ogrodzenia, włączając w to całą przestrzeń do góry.

Strefy ( pola ) - są to sektory wewnątrz pola gry ( tj. boiska i wolnej strefy ), określone przepisami gry i przeznaczone dla szczególnych celów ( lub ze szczególnymi ograniczeniami ). Stanowią je: pole ataku, pole zagrywki, strefa zmian, wolna strefa, pole obrony i strefa zastąpień Libero.

Strefy ( pola ) specjalne - są to sektory na zewnątrz wolnej strefy, określone przepisami gry jako mające szczególne funkcje. Stanowią je : pole rozgrzewki i pole kar.

Przestrzeń dolna - jest to przestrzeń określona od góry przez dolną krawędź siatki i linkę mocującą ją do słupków, z boku przez słupki i od dołu przez powierzchnię boiska.

Przestrzeń przejścia - jest zdefiniowana przez :

- poziomą taśmę na górze siatki;
- antenki i ich umowne przedłużenie w górę;
- sufit.

- Piłka musi przejść na boisko przeciwnika dokładnie w przestrzeni przejścia.

Przestrzeń zewnętrzna - znajduje się w pionowej płaszczyźnie siatki, na zewnątrz przestrzeni przejścia i przestrzeni dolnej.

Strefa ( pole ) zmian - jest to część wolnej strefy, w której dokonywane są zmiany zawodników.

Chyba, że za zgodą FIVB - to wyrażenie oznacza, że pomimo obowiązujących regulacji dotyczących standardów, specyfikacji wyposażenia i warunków technicznych może być osiągnięte porozumienie z FIVB wykraczające poza te regulacje na celu promocję siatkówki bądź testowanie nowych warunków.

Standardy FIVB - techniczne specyfikacje lub warunki zdefiniowane przez FIVB dla producentów wyposażenia.

Pole kar - na każdej połowie kontrolowanej strefy zawodów znajduje się pole kar, ulokowane na zewnątrz wolnej strefy za przedłużeniem linii końcowych, które powinno być umiejscowione minimum 1,5 m za zewnętrzną krawędzią ławki zawodników.

Błąd ( I ) Akcja gry wykonana niezgodnie z przepisami.
( II ) Naruszenie przepisu poza czasem akcji.

Drybling - oznacza odbijanie piłki ( zwykle jako przygotowanie do podrzucenia piłki i wykonania zagrywki ). Inne akcje przygotowawcze mogą włączać ( m.in. ) przemieszczanie piłki z ręki do ręki.

Przerwa Techniczna - jest to przerwa obowiązkowa dodatkowa do przerw na odpoczynek, w odróżnieniu od przerw na odpoczynek, umożliwiająca promocję piłki siatkowej poprzez analizę gry oraz dodatkowe możliwości komercyjne. Przerwy Techniczne są obligatoryjne podczas oficjalnych i światowych zawodów FIVB.

Podający piłki - osoby, których praca zapewnia płynny przebieg gry, dzięki przekazywaniu piłki do zawodnika zagrywającego.

Punkt za akcję
- jest to system zaliczający punkt każdorazowo, gdy akcja jest wygrana.

Przerwa - czas pomiędzy setami. Zmiana stron boiska w secie 5–tym ( decydującym ) nie jest zaliczana jako przerwa.

Ostrzeżenie - słowna reprymenda, przekazana przez sędziego pierwszego grającemu kapitanowi, dotycząca spóźnionego zastępowania Libero.


Na górę 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Siatka DSG » Siatkówka


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 
 

 
Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron