Kontrolowana strefa zawodów - jest to korytarz wokół boiska i wolnej strefy, aż do wewnętrznych przeszkód lub wytyczonego ogrodzenia, włączając w to całą przestrzeń do góry.
Strefy ( pola ) - są to sektory wewnątrz pola gry ( tj. boiska i wolnej strefy ), określone przepisami gry i przeznaczone dla szczególnych celów ( lub ze szczególnymi ograniczeniami ). Stanowią je: pole ataku, pole zagrywki, strefa zmian, wolna strefa, pole obrony i strefa zastąpień Libero.
Strefy ( pola ) specjalne - są to sektory na zewnątrz wolnej strefy, określone przepisami gry jako mające szczególne funkcje. Stanowią je : pole rozgrzewki i pole kar.
Przestrzeń dolna - jest to przestrzeń określona od góry przez dolną krawędź siatki i linkę mocującą ją do słupków, z boku przez słupki i od dołu przez powierzchnię boiska.
Przestrzeń przejścia - jest zdefiniowana przez :
- poziomą taśmę na górze siatki; - antenki i ich umowne przedłużenie w górę; - sufit.
- Piłka musi przejść na boisko przeciwnika dokładnie w przestrzeni przejścia.
Przestrzeń zewnętrzna - znajduje się w pionowej płaszczyźnie siatki, na zewnątrz przestrzeni przejścia i przestrzeni dolnej.
Strefa ( pole ) zmian - jest to część wolnej strefy, w której dokonywane są zmiany zawodników.
Chyba, że za zgodą FIVB - to wyrażenie oznacza, że pomimo obowiązujących regulacji dotyczących standardów, specyfikacji wyposażenia i warunków technicznych może być osiągnięte porozumienie z FIVB wykraczające poza te regulacje na celu promocję siatkówki bądź testowanie nowych warunków.
Standardy FIVB - techniczne specyfikacje lub warunki zdefiniowane przez FIVB dla producentów wyposażenia.
Pole kar - na każdej połowie kontrolowanej strefy zawodów znajduje się pole kar, ulokowane na zewnątrz wolnej strefy za przedłużeniem linii końcowych, które powinno być umiejscowione minimum 1,5 m za zewnętrzną krawędzią ławki zawodników.
Błąd ( I ) Akcja gry wykonana niezgodnie z przepisami. ( II ) Naruszenie przepisu poza czasem akcji.
Drybling - oznacza odbijanie piłki ( zwykle jako przygotowanie do podrzucenia piłki i wykonania zagrywki ). Inne akcje przygotowawcze mogą włączać ( m.in. ) przemieszczanie piłki z ręki do ręki.
Przerwa Techniczna - jest to przerwa obowiązkowa dodatkowa do przerw na odpoczynek, w odróżnieniu od przerw na odpoczynek, umożliwiająca promocję piłki siatkowej poprzez analizę gry oraz dodatkowe możliwości komercyjne. Przerwy Techniczne są obligatoryjne podczas oficjalnych i światowych zawodów FIVB.
Podający piłki - osoby, których praca zapewnia płynny przebieg gry, dzięki przekazywaniu piłki do zawodnika zagrywającego.
Punkt za akcję - jest to system zaliczający punkt każdorazowo, gdy akcja jest wygrana.
Przerwa - czas pomiędzy setami. Zmiana stron boiska w secie 5–tym ( decydującym ) nie jest zaliczana jako przerwa.
Ostrzeżenie - słowna reprymenda, przekazana przez sędziego pierwszego grającemu kapitanowi, dotycząca spóźnionego zastępowania Libero.
|