Zaloguj się    Forum    Szukaj    FAQ

Siatka DSG » Siatkówka
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Zamieszczono: 03 sty 2012, 20:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 gru 2011, 12:18
Posty: 11
Pole gry składa się z boiska do gry i wolnej strefy. Powinno być ono prostokątne i symetryczne.

1.1 WYMIARY

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m, otoczonym wolną strefą o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony.

Wolna przestrzeń jest przestrzenią nad polem gry, wolną od jakichkolwiek przeszkód. Wysokość wolnej przestrzeni powinna wynosić minimum 7 m, mierząc od podłoża.

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB szerokość wolnej strefy wynosi co najmniej 5 m poza liniami bocznymi i co najmniej 8 m poza liniami końcowymi. Wysokość wolnej przestrzeni powinna wynosić co najmniej 12,5 m, mierząc od podłoża.

1.2 POWIERZCHNIA BOISKA

1.2.1 Powierzchnia boiska musi być płaska, pozioma i jednolita. Powierzchnia nie może stwarzać niebezpieczeństwa obrażeń zawodników. Zabrania się gry na powierzchniach szorstkich lub śliskich.

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB powierzchnia boiska musi być drewniana lub syntetyczna. Każdy rodzaj powierzchni powinien być uprzednio zatwierdzony przez FIVB.

1.2.2 W salach powierzchnia powinna być koloru jasnego.

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB wymagane jest by linie były koloru białego, a powierzchnie boiska i wolnej strefy różniły się kolorami.

1.2.3 Spadek boiska na wolnym powietrzu w celu odprowadzenia wody nie może wynosić więcej niż 5 mm na jeden metr. Linie oznaczające boisko nie mogą być wykonane z materiałów trwałych.

1.3 LINIE BOISKA

1.3.1 Wszystkie linie boiska mają szerokość 5 cm. Muszą one być koloru jasnego, różniącego się od koloru powierzchni boiska oraz wolnej strefy i od koloru innych linii.

1.3.2 Linie ograniczające
Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska.

1.3.3 Linia środkowa
Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde, jednak cała szerokość linii środkowej należy po równo do obu pól boiska. Linia ta znajduje się pod siatką pomiędzy liniami bocznymi.

1.3.4 Linia ataku
Na każdej stronie pola gry, linia ataku, której zewnętrzna krawędź wykreślona jest 3 m od osi linii środkowej, wyznacza pole ataku. (Przepis 1.4.1)

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB linia ataku przedłużona jest z obu stron poza liniami bocznymi linią przerywaną, złożoną z pięciu 15 cm odcinków o szerokości 5 cm, odległych od siebie o 20 cm, które tworzą w ten sposób linię przerywaną o długości 1,75 m.

1.4 POLA BOISKA

1.4.1 Pole ataku
Na każdym polu gry, pole ataku ograniczone jest przez oś linii środkowej i zewnętrzną krawędź linii ataku.

Pole ataku przedłużone jest poza liniami bocznymi do końca wolnej strefy.

1.4.2 Pole zagrywki
Pole zagrywki o szerokości 9 m znajduje się poza każdą linią końcową boiska.

Pole zagrywki ograniczone jest po bokach przez dwie 15 cm linie, prostopadłe do linii końcowej i odległe od niej o 20 cm. Linie te znajdują się na przedłużeniu linii bocznych. Obie linie są wewnątrz pola zagrywki.

Głębokość pola zagrywki ograniczona jest szerokością wolnej strefy.

1.4.3 Pole zmian (strefa zmian)
Strefa zmian określona jest przez przedłużenie obu linii ataku w kierunku stolika sekretarza.

1.4.4 Pole rozgrzewki

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB pola rozgrzewki o wymiarach ok. 3 m x 3 m znajdują się w obu rogach po stronie ławek, poza wolną strefą.

1.4.5 Pole kar
Pola kar o wymiarach około 1 x 1 m, wyposażone w dwa krzesła, znajdują się w strefie kontrolowanej przez komisję sędziowską za przedłużeniem linii końcowych. Pola te mogą być oznaczone czerwoną linią o szerokości 5 cm.

1.5 TEMPERATURA

Minimalna temperatura nie może być niższa niż 10°C (50° F).

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB maksymalna temperatura w sali nie powinna przekraczać 25'C (77F) oraz nie może być niższa niż 16'C (61°F).

1.6 OŚWIETLENIE

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB oświetlenie pola gry powinno wynosić od 1000 do 1500 luksów, mierzone na wysokosci 1 m od podłoża pola gry.

2.1 WYSOKOŚĆ SIATKI

2.1.1 Siatka umieszczona jest pionowo nad osią linii środkowej a jej górna krawędź znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.

2.1.2 Wysokość siatki mierzona jest na środku pola gry. Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki musi być taka sama i nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową.

Podczas rozgrywek krajowych wysokość siatki dla juniorek i juniorów jest taka sama jak odpowiednio dla seniorek i seniorów.
Podczas rozgrywek krajowych młodziczek i młodzików wysokość siatki wynosi odpowiednio 2,15 m dla dziewcząt i 2,35 m dla chłopców.

2.2 STRUKTURA SIATKI

Szerokość siatki wynosi 1 m, a jej długość od 9,5 m do 10 m ( z 25 – 50 cm odcinkami poza taśmami bocznymi z każdej strony siatki ). Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm.

Górna część siatki obszyta jest po obu stronach białą płócienną taśmą, która tworzy 7 cm krawędź na całej jej długości. Na każdym końcu taśmy znajduje się otwór do przewleczenia linki służącej do naciągania siatki. Elastyczna linka naciągu wewnątrz taśmy zapewnia przywiązanie siatki do słupków i jej napięcie.

Dolna część siatki obszyta jest poziomą taśmą o szerokości 5 cm, podobną do taśmy górnej. Przez dolną taśmę przeciągnięta jest linka, która służy do przywiązania siatki do słupków i odpowiedniego napięcia dolnej części siatki.

2.3 TAŚMY BOCZNE

Bezpośrednio nad każdą linią boczną umocowane są do siatki dwie pionowe białe taśmy boczne o długości 1 m i szerokości 5 cm każda. Obie taśmy boczne są częściami składowymi siatki.

2.4 ANTENKI

Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m i średnicy 10 mm, wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału.

Dwie antenki zamocowane są na zewnętrznych krawędziach taśm bocznych po przeciwnych stronach siatki.

Górna część antenki, wystająca 80 cm ponad siatkę, pomalowana jest w 10 cm szerokości paski o kontrastujących kolorach, zaleca się kolor biały i czerwony.

Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia (Przepis 11.1.1).

2.5 SŁUPKI

2.5.1 Słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w podłożu w odległości od 0,50 - 1,00 m poza liniami bocznymi. Wysokość słupków wynosi 2,55 m i w miarę możliwości powinna być regulowana.

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w odległości 1 m poza liniami bocznymi.

2.5.2 Słupki są zaokrąglone i gładkie, przytwierdzone do podłoża bez linek (odciągów). Wszystkie urządzenia stwarzające niebezpieczeństwo dla zawodników powinny być wyeliminowane.

2.6 WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Wyposażenie dodatkowe określone jest w odrębnych przepisach FIVB.

3.1 CHARAKTERYSTYKA PIŁKI

Piłka musi mieć kształt kulisty. Składa się ona z powłoki, wykonanej z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej, wewnątrz której znajduje się dętka gumowa lub z podobnego materiału.

Piłka może być jasna jednobarwna lub w kombinacji kolorów.

Skóra syntetyczna oraz kombinacja kolorów piłek używanych w oficjalnych spotkaniach międzynarodowych musi spełniać standardy FIVB.

Obwód piłki wynosi 65 – 67 cm a jej ciężar 260 – 280 g.

Ciśnienie wewnątrz piłki powinno wynosić 0,30 – 0,325 kg/cm2 (4,26 – 4,61 psi) (294,3 – 318,82 mbar lub hPa).

3.2 PODOBIEŃSTWO PIŁEK

Wszystkie piłki używane w czasie spotkania muszą mieć takie same parametry: obwód, ciężar, ciśnienie, typ, kolor, itd.

Światowe i oficjalne zawody FIVB , mistrzostwa kraju oraz liga mistrzów, muszą być rozgrywane piłkami zatwierdzonymi przez FIVB. Stosowanie innych piłek musi być uzgodnione z FIVB.

3.3 UŻYWANIE TRZECH PIŁEK

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB używa się trzech piłek. W tym przypadku 6-ciu podających piłki rozmieszczonych jest następująco: po jednym na każdym rogu wolnej strefy i za każdym z sędziów ( pierwszym i drugim ) .


Na górę 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Siatka DSG » Siatkówka


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 
 

 
Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron