Zaloguj się    Forum    Szukaj    FAQ

Siatka DSG » Siatkówka
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Struktura gry
 Post Zamieszczono: 03 sty 2012, 20:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 gru 2011, 12:18
Posty: 11
6.1 ZDOBYCIE PUNKTU

6.1.1 Punkt
Zespół zdobywa punkt:

6.1.1.1 po udanym umieszczeniu piłki na boisku przeciwnika

6.1.1.2 kiedy przeciwny zespół popełni błąd

6.1.1.3 kiedy w stosunku do przeciwnego zespołu ( lub jego członka ) zostanie zastosowana sankcja „kara”.

6.1.2 Błąd
Zespół popełnia błąd wykonując akcję niezgodną z przepisami ( lub naruszając je w inny sposób ). Sędziowie oceniają błąd i określają konsekwencje zgodne z Przepisami Gry:

6.1.2.1 jeśli kolejno popełnione są dwa lub więcej błędów, zaliczany jest tylko pierwszy z nich.

6.1.2.2 jeśli równocześnie popełnione są dwa lub więcej błędów przez przeciwne zespoły, odgwizdywany jest OBUSTRONNY BŁ¡D i akcja jest powtarzana.

6.1.3 Konsekwencje wygrania akcji
Akcja jest sekwencją odbić od momentu uderzenia piłki przez zagrywającego do momentu, gdy piłka jest poza grą.

6.1.3.1 Jeśli zagrywający zespół wygra akcję, zdobywa punkt i zagrywa dalej.

6.1.3.2 Jeśli odbierający zespół wygra akcję, zdobywa punkt i wykonuje następną zagrywkę.

6.2 WYGRANIE SETA

Seta (z wyjątkiem seta decydującego - 5-tego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.
W przypadku równości 24:24, gra jest kontynuowana aż do uzyskania różnicy dwóch punktów (26:24; 27:25; ...).

6.3 WYGRANIE SPOTKANIA

6.3.1 Spotkanie wygrywa zespół, który wygra trzy sety.

6.3.2 W przypadku równości wygranych setów 2:2, decydujący set (5-ty) rozgrywany jest do momentu uzyskania przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.

6.4 WALKOWER, ZESPÓŁ ZDEKOMPLETOWANY

6.4.1 Jeżeli zespół odmówi gry pomimo wezwania sędziego, przegrywa spotkanie wynikiem 0 : 3 i 0 : 25 w każdym secie.

6.4.2 Zespół, który bez uzasadnionych powodów nie stawi się na boisku w wyznaczonym terminie, przegrywa spotkanie walkowerem z takim samym wynikiem jak w Przepisie 6.4.1.

6.4.3 Zespół ZDEKOMPLETOWANY w secie czy spotkaniu (Przepis 7.3.1.1) przegrywa seta lub spotkanie, Zespołowi przeciwnemu dopisuje się punkty lub punkty i sety potrzebne do wygrania seta lub spotkania. Zespół zdekompletowany zachowuje zdobyte punkty i wygrane sety.

7.1 LOSOWANIE

Przed spotkaniem sędzia pierwszy dokonuje losowania w celu określenia zespołu, który wykona pierwszą zagrywkę oraz stron boiska, na których zespoły będą grały w pierwszym secie.

Jeśli rozgrywany jest set decydujący sędzia pierwszy ponownie przeprowadza losowanie. decydujący sędzia pierwszy ponownie dokonuje losowania.

7.1.1 Losowanie dokonywane jest w obecności dwóch kapitanów zespołów.

7.1.2 Wygrywający losowanie wybiera:
B¡DŹ
7.1.2.1 prawo do zagrywki lub też odbioru zagrywki;
LUB
7.1.2.2 stronę boiska.
Przegrywający losowanie wybiera z pozostałych możliwości.

7.1.3 W przypadku rozgrzewki przeprowadzanej oddzielnie, jako pierwszy rozgrzewa się przy siatce zespół, który będzie pierwszy zagrywał.

7.2 ROZGRZEWKA

7.2.1 Przed rozpoczęciem spotkania zespoły mogą rozgrzewać się wspólnie przy siatce przez 6 minut, o ile rozgrzewały się uprzednio na innym terenie lub przez 10 minut, jeżeli takiej możliwości nie miały.

7.2.2 Jeśli jeden z kapitanów poprosi o osobną rozgrzewkę, zespoły mogą rozgrzewać się przy siatce ( kolejno po sobie ) przez 3 lub 5 minut każdy, zgodnie z Przepisem 7.2.1.

7.3 USTAWIENIE POCZ¡TKOWE ZESPOŁU

7.3.1 W grze musi uczestniczyć po sześciu zawodników w każdym zespole.

Porządek rotacji zawodników grających na boisku jest określony przez ustawienie początkowe zespołów. Porządek ten musi być zachowany w ciągu całego seta.

7.3.2 Przed rozpoczęciem każdego seta, trener musi przekazać kartkę z ustawieniem początkowym swojego zespołu. (Przepis 19.1.2) Całkowicie wypełniona i podpisana kartka przekazywana jest sędziemu drugiemu lub sekretarzowi.

7.3.3 Zawodnicy nie występujący w ustawieniu początkowym są zawodnikami rezerwowymi w tym secie ( z wyjątkiem Libero ).

7.3.4 Po dostarczeniu do sędziego drugiego lub sekretarza kartki z ustawieniem, nie może być dokonana żadna inna zmiana w ustawieniu zawodników niż zamiana regulaminowa.

7.3.5 Niezgodności pomiędzy ustawieniem zawodników na boisku a zapisem na kartce z ustawieniem początkowym zespołu są korygowane następująco:

7.3.5.1 jeśli przed rozpoczęciem seta stwierdzona jest niezgodność w zapisie na kartce z ustawieniem zawodników na boisku, ustawienie to musi być skorygowane przed rozpoczęciem seta na zgodne z zapisanym na kartce – bez sankcjonowania zespołu;

7.3.5.2 jeśli przed rozpoczęciem seta zawodnik znajdujący się na boisku nie jest wpisany na kartce z ustawieniem początkowym zespołu, zawodnik ten musi być zmieniony zgodnie z zapisem na kartce – bez sankcjonowania zespołu;

7.3.5.3 jednakże, gdy trener zdecyduje się pozostawić na boisku zawodnika lub zawodników nie wpisanych na kartce z ustawieniem, musi poprosić o dokonanie zmiany regulaminowej, która zostanie zapisana w protokole zawodów.

7.4 USTAWIENIE W CZASIE GRY

W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego).

7.4.1 Pozycje zawodników numerowane są następująco:

7.4.1.1 trzej zawodnicy znajdujący się wzdłuż siatki to zawodnicy linii ataku i zajmują oni miejsca: 4 (lewy ataku), 3 (środkowy ataku), 2 (prawy ataku).

7.4.1.2 trzej pozostali zawodnicy są zawodnikami linii obrony i zajmują miejsca: 5 (lewy obrony), 6 (środkowy obrony) i 1 (prawy obrony).

7.4.2. Zależność pomiędzy pozycjami zawodników:

7.4.2.1 każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od linii środkowej niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku;.

7.4.2.2 zawodnicy linii ataku i linii obrony muszą znajdować się odpowiednio na pozycjach zgodnie z porządkiem określonym w Przepisie 7.4.1.

7.4.3 Ustawienie zawodników jest określone i sprawdzane przez kontakt stóp z podłożem według następujących zasad:

7.4.3.1 co najmniej część stopy zawodnika linii ataku powinna znajdować się bliżej linii środkowej niż stopy odpowiadającego mu zawodnika linii obrony.

7.4.3.2 Co najmniej część stopy każdego zawodnika prawego (lewego) powinna być bliżej linii bocznej prawej (lewej) niż stopy zawodnika środkowego tej samej linii.

7.4.4 Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą się przemieszczać i zajmować dowolną pozycję na swoim polu gry i w wolnej strefie.

7.5 BŁĄD USTAWIENIA

7.5.1 Zespół popełnia błąd ustawienia, jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje prawidłowej pozycji na boisku (Przepis 7.3 i 7.4).

7.5.2 Jeżeli zawodnik zagrywający popełni błąd zagrywki (Przepis 12.4 i 12.7.1) w momencie uderzenia piłki, błąd ten uważany jest jako pierwszy w stosunku do błędu ustawienia.

7.5.3 Jeśli po uderzeniu piłki zagrywka stanie się błędna (Przepis 12.7.2), karany jest błąd ustawienia.

7.5.4 Błąd ustawienia pociąga za sobą następujące konsekwencje:

7.5.4.1 zespół przegrywa akcję (Przepis 6.1.3).

7.5.4.2 U stawienie jest skorygowane

7.5.4.3 ustawienie zawodników jest korygowane.

7.6 ZMIANA POZYCJI ZAWODNIKÓW (ROTACJA)

7.6.1 Porządek rotacji określony jest przez ustawienie początkowe zespołów i kontrolowany jest w zakresie kolejności wykonywania zagrywki i ustawienia zawodników podczas seta.

7.6.2 Jeśli zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki, zawodnicy dokonują zmiany pozycji, przesuwając się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję l, zawodnik z pozycji l przechodzi na pozycję 6, itd...

7.7 BŁĄD ROTACJI

7.7.1 Błąd rotacji powstaje, gdy ZAGRYWKA nie jest wykonywana zgodnie z porządkiem rotacji (Przepis 7.6.1). Prowadzi to do następujących konsekwencji:

7.7.1.1 zespół przegrywa akcję; (Przepis 6.1.2).

7.7.1.2 porządek rotacji zawodników jest korygowany.

7.7.2 Dodatkowo sekretarz powinien określić, w którym momencie powstał błąd i wszystkie punkty zdobyte przez zespół popełniający błąd, odomentu jego powstania, muszą zostać anulowane. Punkty zdobyteprzez przeciwnika pozostaną zachowane.

Jeśli nie można ustalić momentu powstania błędu, anulowanie punktów nie następuje, a jedyną sankcją dla zespołu popełniającego błąd jest przegranie akcji.


Na górę 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Siatka DSG » Siatkówka


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 
 

 
Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron